HISTORIE FESTIVALU

1999
2000
2001
2002
1999 2000 2001 2002

Název tradičního slánského festivalu, který vám může připadat trochu kuriózní, vznikl díky legendárnímu nultému ročníku v roce 1999. Ten se totiž odehrál před čtyřmi stovkami návštěvníků na místním fotbalovém hřišti Slavoj na skutečném valníku. Již první ročník v roce 2000, kdy se festival natrvalo přemístil do areálu letního kina Slaný, navštívilo 600 diváků.

S dalšími roky návštěvnost vysoce stoupala a mezi vystupujícími se objevovala stále zvučnější jména včetně zahraničních souborů. Úroveň celého festivalu se neustále zkvalitňovala, Rock na valníku nabýval na své popularitě, jeho hlavní doménou se stala naprosto pohodová atmosféra a dramaturgie, jež se rapidně odlišovala od většiny ostatních festivalů. Rázem přestal být Rock na valníku pouze regionální akcí.

Když v roce 2002 na 3.ročník dorazilo 1100 návštěvníků, rozhodli se pořadatelé pro příští rok uspořádat festival jako akci dvoudenní. Tento tah se ukázal jako výborný. Zvučná jména jako např. Mňága a Žďorp, Kurtizány z 25.avenue, Už jsme doma či Wohnout podpořená prakticky celou českou punkrockovou špičkou (N.V.Ú., Totální nasazení, Jaksi taksi, Volant ad.), zahraničními skupinami a několika domácími soubory přilákala v roce 2003 do Slaného na 4.ročník 1500 návštěvníků.

2003
2004
2005
2006
2003 2004 2005 2006

V podobném duchu se nesl i pátý ročník, kdy na festivalu vystoupilo před bezmála 1600 diváky na třicet skupin včetně několika zahraničních kapel. Nemůžeme nezmínit např. Visací zámek, Vypsanou fixu, Tleskač, Znouzectnost, maďarskou legendu Aurora či pomyslnou třešničku na dortu na závěr celé akce - Ivana Mládka se svým Banjo bandem.

Pro šestý ročník připravili pořadatelé několik zásadních změn. Festival se poprvé konal jako akce třídenní a premiéru měly dvě scény. Na nich pak před patnácti sty diváky vystoupil během již zmíněných tří dnů nejvyšší počet kapel v historii festivalu - vystřídalo se jich zde přes padesát. Namátkou můžeme jmenovat např. Sto zvířat, Garage, Schodiště či polské Leniwiec. Složení vystupujících souborů bylo pak dosud žánrově nejpestřejší v celé historii festivalu.

Sedmý ročník v roce 2006, opět třídenní a na dvou scénách se zvučnými jmény kapel (např.Krucipüsk, Wohnout, Švihadlo, slovenské legendy Zóna A a Slobodná európa), se nesl ve znamení rekordní návštěvnosti celé akce, kdy poprvé v historii dosáhla dvoutisícovky. Ta však byla překonána hned v následujícím roce. Skupiny jako např. Buty, Gaia Mesiah, Semtex, italští Killjoy, maďarští Bankrupt či Doctor P.P. přilákaly do areálu slánského letního kina téměř tři tisíce platících diváků.

2007
2008
2009
2010
2007 2008 2009 2010

Ovšem divácký rekord padl další ročník v roce 2008, kdy na Tři sestry s hostující olympijskou vítězkou Bárou Špotákovou a koncertní premiérou pro ni složené písně "Čtvrtá sestra", Arakain, Viléma Čoka, Brutus a padesátku dalších účinkujících přišly skoro čtyři tisícovky platících. Slánské letní kino doslova praskalo ve švech a nechybělo mnoho, aby byla jeho kapacita naplněna a festival vyprodán.

Stejná návštěva, téměř čtyři tisíce platících, pak dorazila i v roce 2009, kdy festival Rock na valníku za účasti skupin jako např. Citron, Alkehol, Tři sestry, Visací zámek, Harlej či Ivan Mládek & Banjo band oslavil deset let své existence.

Jedenáctý ročník v roce 2010 se poprvé v historii potýkal s nepřízní počasí, díky níž přišlo na festival o tisíc lidí méně, přesto však lze akci nelze hodnotit jinak než úspěšně, vždyť bezmála tři tisícovky fanoušků přivítali na pódiu mimo jiné bezpochyby největší legendu české rockové scény, slavný pražský Olympic.

2011
2012
2013
2014
2011 2012 2013 2014

S nepřízní počasí se potýkal 12. ročník v roce 2011, kdy tropická vedra střídala prudká ochlazení o dvacet stupňů a silný déšť a návštěvnosti nepřidalo ani přísné rozhodnutí krajské hygieny s koncem ve 22 hodin. Na Tři sestry, Sto zvířat, Vypsanou fixu a dalších padesát souborů přišlo "pouze" něco přes dva tisíce diváků. Pořadatelé se tak po problémech s krajskou hygienou a kvůli překračování povolené hladiny hluku rozhodli příští ročník přesunout na nové místo - slánský plochodrážní stadion.

Přesun na nové místo v roce 2012 se však nepovedl podle představ a celý 13. ročník festivalu nedopadl vůbec dobře, ba pro pořadatele přímo tragicky. Kvůli špatnému počasí, kdy propršelo nejen celou noc ze čtvrtka na pátek, ale především a hlavně celý páteční festivalový den i noc, přičemž přestalo až v sobotu dopoledne, aby počasí poté ve zbytku posledního festivalového dne bylo spíše podzimní, přišla logicky velmi slabá návštěva i na takové kapely jako slovenské Iné Kafé a Horkýže slíže či americký Pro-pain, o celé české rockové a punkové špičce nemluvě... Byla nejnižší od roku 2005 - pouhých necelých 1800 diváků...Festival tak skončil velkou ztrátou a způsobené škody šly do opravdu vysokých čísel, téměř likvidačních pro partu nadšenců a malé občanské sdružení...

Pořadatelé zvažovali, co dál, zda-li vůbec pokračovat, a jak. Nakonec se rozhodli, že pokračovat budou a 14. rok konání akce byl jakýmsi "existenčním ročníkem", po němž se mělo ukázat, co bude dál. Festival změnil název na slánský rockový festival VALNÍK a s "menšími jmény" v programu se vrátil zpět do slánského letního kina - pro začátek (jako kdysi) jako malá jednodenní akce (s pátečním klubovým předprogramem). A podařilo se. Akce dopadla nad očekávání, přišlo víc jak 1300 platících a festival si tak zajistil další pokračování a jak pevně věříme, opětovný postup vzhůru. Důkazem toho byl i následující nadmíru vydařený 15. ročník se skupinou Wohnout a prakticky celou českou punkrockovou špičkou, který navštívilo přes 1400 platících diváků.

 
 
 

Facebook

Bandzone

Google+

http://www.ireport.cz/

TV rockparada

projekt FRM

Rock & Pop